Bardzo rzadko zdarza się, by matka musiała zaprzestać karmienia piersią ze względu na jakąkolwiek chorobę. Jest tylko kilka poważnych schorzeń, które są poważnym powodem zaprzestania karmienia piersią na stałe lub na pewien okres czasu. Według Dr. Ruth Lawrence “jedynymi chorobami zakaźnymi, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem karmienia piersią w krajach rozwiniętych, to HIV i HTLV-1” (Lawrence & Lawrence 2001).

Podczas “zwykłych” chorób, takich jak katar, ból gardła, grypa, ból brzucha, gorączka, zapalenie sutka itp. powinnaś kontynuować karmienie. Podczas wizyty u lekarza poinformuj go o tym, że karmisz piersią, by mógł przepisać odpowiednie leki dla matek karmiących. Większość leków jest dozwolona podczas karmienia piersią, a dla tych które nie są rekomendowane, prawie zawsze można znaleźć bezpieczny odpowiednik.

Matka powinna kontynuować karmienie piersią również w przypadku zatrucia pokarmowego. Tak długo jak objawy ograniczają się do przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka, skurcze żołądka) karmienie powinno być kontynuowane bez przerw – nic nie zagraża zdrowiu dziecka. Tak jest w przypadku większości zatruć pokarmowych, natomiast jeśli bakterie dostały się w krwioobiegu matki powodując posocznicę (matka najprawdopodobniej zostanie hospitalizowana), może przydać się kilka wskazówek od Dr Ruth Lawrence:

„Zakażenia układu moczowo-płciowego lub przewodu pokarmowego matek karmiących nie stanowią zagrożenia dla niemowląt z wyjątkiem rzadkich sytuacji gdy występuje posocznica, której bakterie mogły dostać się do mleka. Nawet w tym przypadku, kontynuowanie karmienia, jeśli matka przejdzie odpowiednio dobraną kurację antybiotykową, jest podejściem najbezpieczniejszym dla dziecka. Jeśli infekujący organizm jest wyjątkowo zjadliwy lub zakaźny (np. inwazyjne zakażenia paciorkowcem grupy A, powodując poważne choroby u matki), należy kontynuować karmienie po tymczasowym zawieszeniu na  pierwsze 24 godziny leczenia matki. Wskazane może być również profilaktyczne lub empiryczne leczenie niemowlęcia na tę samą przypadłość.” [źródło: Lawrence RM & Lawrence RA. Given the Benefits of Breastfeeding, what Contraindications Exist? Pediatric Clinics of North America 2001 (Luty);48(1): 235-51.]

Najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka będąc chorą, to kontynuować karmienie piersią. Kiedy chorujesz na zaraźliwą chorobę, taką jak katar, grypa lub inna łagodna przypadłość, Twoje dziecko miało z nią styczność zanim dowiedziałaś się, że jesteś chora. Twoje mleko nie przenosi choroby na dziecko, ale zawiera przeciwciała, które są specyficzne dla Twojej choroby (plus wszystko inne, na co Ty lub dziecko byliście narażeni) – zapobiegają zachorowaniu dziecka, a w przypadku zarażenia, nie będzie ono chorować tak bardzo jak Ty.

Zaprzestanie karmienia piersią podczas choroby zwiększa ryzyko zachorowania dziecka i pozbawia go komfortu najlepszego odżywiania jakim jest karmienie piersią.

Możesz również podjąć kroki w celu zapobiegania chorobie Twojego dziecka, wykonując zwyczajowe czynności, które chronią przed rozprzestrzenianiem się choroby: częste mycie rąk, unikanie kaszlu/kichania na dziecko, ograniczanie kontaktu twarzą do twarzy, itp.

Kiedy jesteś chora, pomóc może położenie się z dzieckiem do łóżka i karmienie go w pozycji leżącej kiedy tylko będzie głodne. Kiedy dziecko zacznie chorować i odmówi jedzenia z piersi, sprawdź Dziecko odrzuca pierś w trakcie choroby.

Bardzo często chore matki nie karmią wystarczająco często i nie przyjmują odpowiedniej ilości płynów, by utrzymać płynną produkcję mleka. Czasami to leki są odpowiedzialne za to zjawisko. By uniknąć niedoboru w produkcji mleka, pij spore ilości płynów żeby zapobiec odwodnieniu, kontynuuj częste karmienie i ograniczaj lub unikaj leków powodujących niedobory w produkcji mleka.

 

Źródła i dodatkowe informacje: kellymom.com

Copyright © [29.06.2011] kellymom.com. Przedruk za zgodą kellymom.com, która nie popiera żadnych konkretnych zastosowań tego przetłumaczonego dokumentu. kellymom.com nie ponosi odpowiedzialności za kompletność i dokładność tłumaczenia.